1/30/2010

Galata'da Vintage'ların Keşfi..

Şimdi bakıyorum da iş toplantıları, seyahatler derken blogumu çok ihmal etmişim. İstanbuldaki son haftamda yaptığım vintage mağazalar ziyaretimi ve çektiğim fotoğrafları sizler için toparladım.
Avrupada nerdeyse sokak başı gördüğümüz ikinci elciler memleketimizde nadir bulunuyor. Çamaşır sularının kokusuyla büyümüş biz hijyen çocukları tabii öncelikle temizliğinden şüphe ediyoruz. Başkasının eskisini mi giyeceğim olur mu öyle şey diyoruz. Ama vintage tarzını sevenler, antika dekorasyondan hoşlananlar için bu mekanlar bulunmaz fırsat.  
Beyoğlu - Galata bu anlamda en hızlı gelişen bölgelerden biri. İşte burada sıkça uğradığım üç adres:

İkinci El Galata


İkinci El Galata Rukiye ve Ayşegül Arslan kardeşlerin sahibi oldukları çok keyifli bir 2.el dükkanı. Birbirinden tatlı bu iki hanımın; yaptıkları işten ne kadar keyif aldıkları çok belli. 2.el galatanın en önemli özelliklerinden biri evlerden satış yapmaları. Örneğin hayatınızın fırsatı çıktı ve yurtdışına yerleşmeye karar verdiniz. Bu iki hanım müşterilerini sizin evinizde buluşturuyor ve satışını sağlıyor. Siz de böylelikle koca bir dertten kurtulmuş oluyorsunuz.


Eski tabak ve kutucuklardan oluşturdukları bu raf sistemini çok beğendim.Eski zamanların şapkalarını arayanlarımız çok olur. Şapkaları mağazanın tavanından sarkıtarak farklı bir görsel sunum gerçekleştirmişler.
İletişim için cep: 0535 647 85 31, web: http://www.ikincielgalata.com/, e-mail: rukiye@ikincielgalata.com

SECOND CHANCE BOUTIQUE


Sahibinin Ahu Yağtu olduğunu öğrendiğim secondchance tam bir parisienne vintage mağaza. Kapı girişinden itibaren bu farkı hissediyorsunuz. Second Chance'in facebook grup'un tanım olarak şöyle yazılmış: "Eskinin nostaljik dokusunu bugünün ‘vintage’ severlerine sıcak bir atmosferde sunan Second Chance Boutique Galata'nın dar sokaklarında gizli bir cevher...
Seçkin vintage ve yeni tasarımların bulunduğu bu küçük butikte, 50’lerin romantik havasını soluyabilir, 70’lerin Türk sinemasından, 80’lerin ışıltılı Disco günlerine bir yolculuk yapabilirsiniz.
Modaya değil, ruhunuzun ritmine ayak uyduran kıyafetler ve nefis tasarım aksesuarlar Second Chance'de sizleri bekliyor. "

Küçük girişten yukarı bir kat daha çıkıyor.

Bu iki şapka mağazadaki en eski alternatifler arasında. Eski bir Rus düğünde kullanıldığını öğrendim. Şimdilerde böyle şeyleri bulmak çok zor. 
Özelikle bu aralar çok moda olan el işi saç aksesuarlarından oluşan bu pano kesinlikle favorim oldu.
Adres: Bereketzade Mah. Camekan Sok. No:1 Kuledibi / Galata

 
BİN BAVUL VINTAGE


Beyoğlu Tünelden müzikçiler sokağına girince aşağı doğru yürümeye başlıyorsunuz. Binbavul'un gözden kaçma ihtimali çok yüksek. Yolun sağında küçük arnavut kaldırımlı yoldan içeri girmeniz gerekiyor.


Bin bavul'da 20'lerin elbiselerinden 70'lerin retrolarına 90'ların street wear alternatiflerine kadar geniş bir yelpazede alternatif bulmak mümkün.1 comment:

Ayşe Şakarcan said...

Senin bloğunda gördükten sonra ben de geçtiğimiz haftalarda epeydir ertelediğim Galata gezimi gerçekleştirdim ve çok güzel bir gün geçirdim:)